Пилотът на Mercedes във Формула 1 Валтери Ботас спечели през уикенда първата си рали победа – в състезанието, базирано на пистата „Пол Рикар” и носещо името на класиката „Лазурен бряг”.

Ботас кара Citroen DS3 WRC и беше един от петимата пилоти, стартирали в това състезание с WRC автомобил. Финландецът спечели пет от деветте отсечки и взе победата с 50 секунди аванс пред френския пилот Робер Консани с Skoda Fabia R5, който има в кариерата си участия в европейския шампионат и някогашния IRC.

Консани поведе след първата 7-километрова отсечка, но Ботас излезе начело във втората и оттам до финала само увеличаваше преднината си. Валтери си осигури победата в предпоследната отсечка – 24 километра по една от късите версии на „Пол Рикар”, където удвои аванса си пред Консани.

Третото място зае Дориан Боколачи, също с Fabia R5, който беше пилот във Формула 2 и тестпилот на Lotus във Формула 1. Топ 5 допълниха Симон Гаше с Citroen C3 R5 и Стефан Лефевр, като бившият пилот в световния рали шампионат стартира с Porsche 911 GT3 Cup, който остана пети в последната отсечка.

Също този уикенд се проведе още едно рали, базирано на писта – вече легендарното „Монца рали шоу”, в което стартираха трима WRC пилоти: Дани Сордо, Крейг Брийн и Андреас Микелсен.

В отсъствието на MotoGP звездата Валентино Роси, който спечели последните 4 издания на ралито, сега първото място взе Андреа Грюнола, който спечели с 11 секунди аванс пред Сордо след 8 отсечки.